רבעון מאתגר נוסף עבר, רבעון חדש מתחיל, וצריך לייצר שוב את השורה התחתונה. ביקורת פנימית או ניהולית חכמה תסייע לך להראות תוצאות... ללא צורך להסביר.

ביקורת פנימית וניהולית
מוכוונת שיפור ביצועים ארגוניים
רו"ח שרון גוטיינר, מייסד CORPOCHECK
קצת עליי      ביקורת פנימית      מחשבון ביקורת פנימית      ניהול שיפור ביצועים      כותב למגירה - חומר למחשבה      צור קשר


כותב למגירה:


ביקורת תקורות - צעד נוסף באנליזה עסקית

שיפור ביצועים כשגרה – עדיף מפעולות הצלה בעת משבר

תוכניות פנים-ארגוניות לשיפור ביצועים - מבוא

שיפור יעילות תפעולית - מהיכן להתחיל?

ביקורת פנימית - הזדמנות לשיפור רווחיות ותזרים

הפקת לקחים כתרבות ארגונית מקדמת צמיחה

ביקורת תקורות – צעד נוסף באנליזה עסקית

בחינת תקורות הארגון מאפשרת להנהלה לעיין באופן מעמיק יותר במבנה ההוצאות, ולזהות באופן חד יותר פעילויות בהן כדאי להתמקד. זהו ויטמין המחזק את המערכת החיסונית הארגונית. כדאי לקחת אחת למספר שנים... כלומר עכשיו.

זיהוי שיוכן של עלויות בארגון החל לרכז ענין רב כבר במהלך שנות ה- 90. אחד האתגרים היה לתקף את התועלת מביצוע ניתוחים מסוג זה, כלומר האם ההשפעה על ביצועי הארגון מצדיקה את ההשקעה בביצועם? ובכן, התועלת תוקפה, ונמצאה בין היתר, כמשמעותית בייחוד בארגונים מורכבים ומגוונים מבחינת תחומי פעילותם. מאמר מומלץ בנושא זה. אז תכלס, במה ניתוחים מסוג זה עוזרים?

התרומה המיידית של ניתוחי עלויות בארגון הינה בזיהוי עלויוית המתייחסות לפעילויות שאינן קריטיות. אם לא ביצעתם בשנים האחרונות ניתוח מעמיק של עלויות – ייתכן שהצטברו אצלכם עלויוית משמעותיות מסוג זה. מדוע? כי ארגונים עוברים תקופות מחזוריות של עליות וירידות, בין אם בהכנסות, או ברווחיות, או בתקציב (בגופים שאינם עסקיים). תקופות של גאות גוררות אותנו להקלה במשמעת התקציבית, וזה טבעי. אך בתקופות השפל אנו מתעכבים בהתאמת מבנה העלויות. חלק מהעלויות שנוספו גם ממשיכות והופכות לכאורה לקבועות. לא, זה לא רק אצלכם, זה כך בארגונים בכל העולם, תמיד היה, תמיד יהיה, ו.. כן, גם על זה כתבו גדולים וטובים.   עכשיו, מנערים את האבק ובוחנים בעין אובייקטיבית את ההצדקה התפעולית והכלכלית של עלויות שונות. הדגש הוא על עין אובייקטיבית, כלומר לא זו שאישרה את ביצוע העלויות. ההחלטה הסופית, אם לאמץ או לדחות המלצות של אותה עין אובייקטיבית, היא כמובן של מנהלים בארגון. נכון, העין האובייקטיבית היא אני.

התרומה השניה והלא-פחות-חשובה של ניתוחים כאמור היא בשיוך מדוייק יותר של העלויות לתחומי פעילות כבסיס לתהליכי מיקוד עסקי. רוצה לומר שמעת לעת חברה בוחנת את הכדאיות הכלכלית של הפעילויות השונות. המקרים הברורים של רווחיות חזקה או דימום חזק – אינם מצריכים אבחנה כירורגית. אבל המקרים הגבוליים של רווחיות, קצת מעל או קצת מתחת – מצריכים אבחון מדוייק יותר. אבחון מדוייק יותר יוכל לזהות מי מהם מייצר רווחיות טובה, ומי מהם מדמם דימום פנימי, שאינו נראה לעין בשגרת העסקים. בין הפעילויות הגבוליות לבין עצמן, זהו אולי משחק סכום אפס. אבל ברגע שיזוהה הדימום הפנימי – תדעו כבר מה לעשות איתו, ואז מיוצר הערך. מבחינה זו ניתן לראות ניתוחי עלויות מן הסוג המתואר לעיל ככלי לזיהוי דימום פנימי. 

ניתוחי עלויות כאמור עשויים גם להוביל אתכם להחלטות על שיפור מערכת המידע הניהולית. ברגע שיצופו תובנות, תרצו לוודא שמגובש תהליך ניטור מתאים גם לעתיד. זה לא חייב להיות תהליך מורכב. אולי רק הוספת נתון לסקירה העסקית הרבעונית שמתקיימת בתוך הבית, אבל זה ייצר את השליטה הנדרשת. ואולי תהליך הניטור שתבקשו לגבש יצריך גם מעט מזמנה של מחלקת מערכות המידע. אל תתנו להם להתלונן על משאבים. זוהי הזדמנות גם עבורם, לענות על צורך עסקי (לא פותח את הנושא...).

אז... התניעו פרוייקטים לזיהוי תקורות שהתגנבו להן בשנים טובות, ובכלל, וטפלו בהן. שימו לב אילו פעילויות עסקיות צורכות תקורות אלה, ושקלו האם המרווחים של פעילויות אלה מסוגלים לספוג אותן. פרויקטי הפחתת-עלויות רבעוניים, ממוקדי-נושא, היום, עדיפים על פרוייקטי התייעלות גרנדיוזיים, תופסי כותרות, מחר. חתרו לשגרה של "תזונה בריאה", עם פחות "פחמימות", במקום דיאטה דרסטית מחר, שאולי לא תגיע. מצאו לכם מישהו שיבצע זאת מטעמכם, עובד הארגון או יועץ, ובלבד שיהיה מתואם עמכם, ויימדד על תוצאות.
אשמח לקבל תגובות.     צור קשר

רו"ח שרון גוטיינר הינו מייסד CORPOCHECK , מספק שירותי ביקורת פנימית מוכווני שיפור ביצועים ארגוניים, ומנחה ביישום תוכנית פנים-ארגונית לשיפור ביצועים.


מאמר זה מציג את דעתו של המחבר, אשר אינה בהכרח מתאימה לנסיבות עסקיות הרלוונטיות לקורא. האמור כולל בהכרח התייחסות חלקית לנושא, ועשוי לכלול אי-דיוקים. אין באמור משום המלצה לביצוע או הימנעות מפעולות כלשהן, או צפי לקבלת תוצאות מסויימות. נקיטה של או הימנעות מפעולות כלשהן בהתבסס על האמור הינן באחריותו הבלעדית של הקורא. מומלץ לקורא לבקש ייעוץ פרטני התואם את הנסיבות העסקיות הרלוונטיות לו.

רו"ח שרון גוטיינר
CIA, CISAOn Amazon.com