רבעון מאתגר נוסף עבר, רבעון חדש מתחיל, וצריך לייצר שוב את השורה התחתונה. ביקורת פנימית או ניהולית חכמה תסייע לך להראות תוצאות... ללא צורך להסביר.

ביקורת פנימית וניהולית
מוכוונת שיפור ביצועים ארגוניים
רו"ח שרון גוטיינר, מייסד CORPOCHECK
קצת עליי      ביקורת פנימית      מחשבון ביקורת פנימית      ניהול שיפור ביצועים      כותב למגירה - חומר למחשבה      צור קשר


כותב למגירה:


ביקורת תקורות - צעד נוסף באנליזה עסקית

שיפור ביצועים כשגרה – עדיף מפעולות הצלה בעת משבר

תוכניות פנים-ארגוניות לשיפור ביצועים - מבוא

שיפור יעילות תפעולית - מהיכן להתחיל?

ביקורת פנימית - הזדמנות לשיפור רווחיות ותזרים

הפקת לקחים כתרבות ארגונית מקדמת צמיחה

שיפור ביצועים כשגרה – עדיף מפעולות הצלה בעת משבר

לא צריך להמתין למשבר. ישנן פעולות שיפור רווחיות ותזרים רבות אשר ניתן לבצע בשגרת העסקים, על מנת לדחות משברים או למנוע אותם. היכן האתגר? דווקא בקבלת ההחלטה על נקיטת פעולות כאלה – כשעדיין לא חייבים.

פתחתי את אותו בוקר של יום שישי עם מנכ"ל חברה תעשייתית לא-גדולה בפגישה חברית על הדוחות הכספיים שלהם. הוא העביר לי אותם כמה ימים קודם לכן, כי מכר משותף המליץ. ביקשתי שלקראת הפגישה יכינו נתונים מסויימים. לא היו להם נתונים כאלה, אך הם עמדו במשימה, אולי במחיר של לילה לבן אחד. האמת... לא ראיתי איך הם ממשיכים מעבר ל- 5 רבעונים. הוא מאידך, שידר אופטימיות. "יש הזמנה גדולה שאמורה להיכנס, שתשנה לחלוטין את התמונה". "כמה רבעונים אתם כבר מעריכים שהיא אוטוטו נכנסת?" שאלתי. שתיקה. "אולי שנתיים..." הוא מהרהר ולוגם מהקפה המהביל. אותם מקרים של "מגה-פרוייקטים" מהעבר חולפים עתה לנגד עיניי, אותן מצגות על "אוטוטו" המתגלגלות מרבעון לרבעון, המתחרים הקשים שיש לגבור עליהם, וההליכים הבירוקרטיים הסבוכים שתאריכי חתך רבעוניים כלל אינם מטרידים אותם. "ואם היא לא תיכנס?" אני מעז להעלות את האפשרות. "אז זו בעיה..." הוא מסכים.

המשך השיחה זרם לכיוון מאד פרקטי, של מה בעצם נדרש לעשות היום, לא מחר. אלה פעולות שאין תענוג גדול בביצוען, אבל הן מחוייבות המציאות, והמספרים מדברים. עתה הוא מסכים שהחרב מונחת על צווארו בטווח של שנה. הוא גם מסכים שפעולות שאני מציע הן מחוייבות המציאות, ושקיימת דחיפות בביצוען. הוא מסכים שאין מדובר בפעולות אשר "אין מה לדבר עליהן", כפי שאולי רצה להאמין כשרק הרתחנו את המים לקפה. הבטחתי לעמוד לרשותו אם ירצה שנשקול דרכי פעולה קצת יותר לעומק ושאלווה ביצוע של פעולות כאלה, אך ביקשתי רק דבר אחד: שיאמר לי, יום אחד בהמשך, מדוע לא נקט פעולות שיעבירו אותם מרווח גבולי או מהפסד – לרווח יציב יותר או לאיזון -  מוקדם יותר? נניח, לפני שנה.

המחקר האקדמי ענף, אך עדיין לא ברור מה גורם לחברות רבות לשפר את רווחיותן באופן דרסטי, רק כשמשבר נראה קרוב מתמיד, ולא כשגרה. פרפ' גורדון דונלדסון מהרווארד הציע בשנת 1994 שנקיטת צעדי מניעה מינוריים, וולונטריים ושגרתיים, עשויים לייצר תועלת גבוהה בהרבה מצעדי הבראה המונעים מאיום של חדלות פירעון או השתלטות עויינת. חוקרים ואנשי מקצוע נוספים גורסים שנקיטה מוקדמת מספיק של צעדי שיפור ביצועים ורווחיות, עשויה לחסוך מחברות צעדים טראומטיים יותר כשמשבר נראה באופק. עבור עובדי החברה מדובר בברכה, היות והיעדר הדחיפות מאפשר נקיטת פעולות עסקיות אשר עשויות למנוע צורך עתידי בנקיטת פעולות כואבות יותר. כאשר משבר כבר נראה באופק, פוחתים הסיכויים ליהנות מ "תיקונים קלים" בפעילויות החברה. יתרה מזאת, כאשר משבר נראה באופק, פוחתת יכולת ההנהלה לפתור את המשבר ללא התערבות חיצונית בניהול, אם עדיין ניתן לפתור אותו.

הפרקטיקה המומלצת היא ליישם צעדי שיפור ביצועים ורווחיות מינוריים באופן שגרתי ותמידי. לדוגמה, כדאי לנקוט פעולות להפחתת הוצאות, מתי שרק ניתן, ופעולות לשיפור ההון החוזר של החברה גם כאשר תזרים המזומנים בריא. למעשה, עצם העובדה שצעדי הבראה של חברות כוללים לרוב קיצוץ טראומתי בהוצאות, מעידה על כך שיכולת ההתייעלות המינורית והשגרתית לא מוצתה עד להתייצבות המשבר בפתח. חוקרים מסויימים מצאו שגם כאשר הנהלות מזהות שקיים צורך לשפר ביצועים, מבלי שמשבר נראה באופק, הן נמנעות מנקיטת צעדי שיפור, עד לנקודה בה קיומו של משבר הינו מציאות ברורה, או שחדלות פירעון הינה תרחיש שאינו נשלל על הסף, או שהשתלטות עויינת הינה תרחיש שעלול בהחלט להתממש. מאמר מומלץ בנושא זה: Agency problems, equity ownership, and corporate diversification.

אז... מדוע להמתין?
אשמח לקבל תגובות.     צור קשר

רו"ח שרון גוטיינר הינו מייסד CORPOCHECK , מספק שירותי ביקורת פנימית מוכווני שיפור ביצועים ארגוניים, ומנחה ביישום תוכנית פנים-ארגונית לשיפור ביצועים.


מאמר זה מציג את דעתו של המחבר, אשר אינה בהכרח מתאימה לנסיבות עסקיות הרלוונטיות לקורא. האמור כולל בהכרח התייחסות חלקית לנושא, ועשוי לכלול אי-דיוקים. אין באמור משום המלצה לביצוע או הימנעות מפעולות כלשהן, או צפי לקבלת תוצאות מסויימות. נקיטה של או הימנעות מפעולות כלשהן בהתבסס על האמור הינן באחריותו הבלעדית של הקורא. מומלץ לקורא לבקש ייעוץ פרטני התואם את הנסיבות העסקיות הרלוונטיות לו.

רו"ח שרון גוטיינר
CIA, CISAOn Amazon.com