רבעון מאתגר נוסף עבר, רבעון חדש מתחיל, וצריך לייצר שוב את השורה התחתונה. ביקורת פנימית או ניהולית חכמה תסייע לך להראות תוצאות... ללא צורך להסביר.

ביקורת פנימית וניהולית
מוכוונת שיפור ביצועים ארגוניים
רו"ח שרון גוטיינר, מייסד CORPOCHECK
קצת עליי      ביקורת פנימית      מחשבון ביקורת פנימית      ניהול שיפור ביצועים      כותב למגירה - חומר למחשבה      צור קשר


כותב למגירה:


ביקורת תקורות - צעד נוסף באנליזה עסקית

שיפור ביצועים כשגרה – עדיף מפעולות הצלה בעת משבר

תוכניות פנים-ארגוניות לשיפור ביצועים - מבוא

שיפור יעילות תפעולית - מהיכן להתחיל?

ביקורת פנימית - הזדמנות לשיפור רווחיות ותזרים

הפקת לקחים כתרבות ארגונית מקדמת צמיחה

תוכנית פנים-ארגונית לשיפור ביצועים - מבוא

במרוצת השנים ארגונים חשופים לירידה בכושר השיפור והחדשנות. לשם שמירה על הקיים, ואף צמיחה, כדאי לעורר מעת לעת את חדוות התחרות והיזמות. שכבת מנהלי הביניים היא קרקע פוריה לכך, ועשויה להתגלות כמנוע הצמיחה הבא.

כתיבת עבודת מחקר אקדמית הפגישה אותי עם דברים שכתב בשנת 1987 פרופסור דגול מהרווארד בשם ג'ון וויטני: "פרקטיקות שריפאו חברות במשבר, יכלו גם לשמור אותן בריאות, לו היו מיושמות מוקדם יותר". משפט זה שבה את לבי. אני עוסק מזה שנים בביקורת פנימית ושואף לחסוך מארגונים מבוקרים צרות למיניהן, בין אם בתחום הציות, או הבקרה, או התפעול של הפעילויות העסקיות השונות. משפט קטן מאותו פרפ' ג'ון וויטני, אשר התמחה בהחייאת חברות, נשלח אליי מעולם השאול של החברות והבהיר לי את הפוטנציאל הגלום בעיסוקי: לעודד יישום מוקדם של פרקטיקות שיפור, ובכך לדחות מצבים משבריים או לסייע בייצור יתרון.

ככל שהעמקתי בספרות נוכחתי שניתן להקביל בין תזונה לקויה והשמנה מסכנת אצל בני אדם, לבין פרקטיקות אשר ניתן לשפרן והתנוונות מנגנוני ניהול בארגונים. בשני סוגי היישויות הללו קיימת שקיעה בשגרת התנהלות מתפשרת, אשר עלולה לגרור תוצאות לא-רצויות בהמשך. בשני המקרים, כניסה למצבים קריטיים גם תצריך טיפול גורף יותר, כגון דיאטה חריפה או פרוצדורה רפואית, או חיסול יחידות ארגוניות ופיטורי צמצום, בהתאמה. ובשני המקרים, טיפול מתון ומוקדם היום עשוי לדחות או לייתר טיפול גורף מחר, כגון שמירה על תזונה נכונה או הנהגת תוכנית שגרתית לשיפור ביצועים ארגוניים, בהתאמה.

ועם מי כדאי להתחיל ליישם תוכנית שגרתית לשיפור ביצועים ארגוניים? עם דרג מנהלי הביניים. מסתבר שלמרות שמנהלי דרג הביניים הם מי שמתפעלים את הארגון באופן שוטף, ובעלי יכולת לזהות הזדמנויות הנובעות מאופן ההתנהלות השוטפת, מנהלים אלה אינם לוקחים חלק מוביל בעיתות משבר. כשנדרש כבר לתכנן תזרימי מזומנים ברמה שבועית או יומית, כי המזומנים ומקורות המימון אזלו, נכנסים "הקצבים", מנהלים המתמחים במצבי חדלות-פירעון. אלה האחרונים ממונים על-ידי חברי הדירקטוריון המכירים במצוקה, או מתמנים כדירקטורים בעצמם, ומחליפים את ההנהלה הקיימת. החלפת ההנהלה הקיימת היא צעד כמעט אוטומטי, מבלי לפרט כאן את הסיבות לכך. במצב זה, מנהלי הביניים אינם לוקחים חלק בתהליך קבלת ההחלטות כפי שהיה נהוג עד כה (Participative Management). מנהלי הביניים הופכים לחיילים הנדרשים לעמוד במשימות אינטנסיביות ועד כדי טכניות, של שליפת מידע, אספקת דוחות, וביצוע הוראות ללא שאלות מיותרות. ניתוח המידע וקבלת החלטות שוטפות יבוצעו על ידי "הקצבים", שהרי ניתוחים שבוצעו והחלטות שנלקחו על ידי ההנהלה הנוכחית, כולל דרג הביניים, הביאו את החברה הלום. מתוך אילוץ, שיקולי הטווח המיידי יגברו על שיקולי הטווח הארוך, והחברה ובעלי הענין בה (עובדים, לקוחות, ספקים, בעלי חוב, בעלי מניות) ישלמו מחיר. למעשה, עת שגרה בארגונים, כשמשבר עדיין אינו נראה באופק, היא עת מוצלחת למיצוי הפוטנציאל הטמון בדרג מנהלי הביניים הסוחב על כתפיו את הארגון. בעת משבר, יהיה מאוחר מדי לנסות למצות את הפוטנציאל הטמון בהם.

אז כיצד למצות היום את הפוטנציאל הטמון בדרג מנהלי הביניים, לשפר עוד את ביצועי הארגון? תוכנית פנים-ארגונית לשיפור ביצועים, המיושמת בעת שגרה, יכולה להוות כלי איכותי להולדת יוזמות שיפור וקידומן. שווה לשקול.
אשמח לקבל תגובות.     צור קשר

רו"ח שרון גוטיינר הינו מייסד CORPOCHECK , מספק שירותי ביקורת פנימית מוכווני שיפור ביצועים ארגוניים, ומנחה ביישום תוכנית פנים-ארגונית לשיפור ביצועים.


מאמר זה מציג את דעתו של המחבר, אשר אינה בהכרח מתאימה לנסיבות עסקיות הרלוונטיות לקורא. האמור כולל בהכרח התייחסות חלקית לנושא, ועשוי לכלול אי-דיוקים. אין באמור משום המלצה לביצוע או הימנעות מפעולות כלשהן, או צפי לקבלת תוצאות מסויימות. נקיטה של או הימנעות מפעולות כלשהן בהתבסס על האמור הינן באחריותו הבלעדית של הקורא. מומלץ לקורא לבקש ייעוץ פרטני התואם את הנסיבות העסקיות הרלוונטיות לו.

רו"ח שרון גוטיינר
CIA, CISAOn Amazon.com